Mint minden weboldal, a biokids.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket.
Menü

Hozzátáplálási útmutató: mikor áll rá készen a baba?

A baba fejlődésével elérkezik az a pillanat, amikor az anyatej és tápszer nem tudja fedezni teljes mértékben a mentális és testi növekedéshez szükséges tápanyagokat. Általában 4, de inkább 5 és 6 hónap között javasolt a baba étrendjének fokozatos kibővítése, ami részben, majd teljesen az anyatejet is kiválthatja. 

Hozzátáplálási útmutató: mikor áll rá készen a baba?

Milyen jelek utalnak arra, hogy a baba még nem áll készen a hozzátáplálásra?

  • Több tejet kér, mint azelőtt.
  • A megszokottnál gyakrabban kel fel éjszakánként.
  • Rágja az öklét.

Milyen jelek utalnak arra, hogy a baba készen áll a hozzátáplálásra? 

  • Fekvő helyzetben félrenyelhet a baba, így fontos, hogy etetőszékben vagy ölben stabilan tudjon ülni, meg tudja tartani a fejét és nyakát.
  • A szájához tud emelni falatokat, érdeklődéssel figyeli az ételeket.
  • Nyalogatja, kóstolgatja a játékokat.
  • Amikor nyelvkilövéssel kapcsolatos reflexe csökken vagy eltűnik, azaz nem lök el mindent, amit az ajkai közé teszünk.
  • Ki tudja nyomni magát hason fekve.

6 hónapos kor előtt előfordulhat, hogy hozzátáplálás során hasfájás, hasmenés, székrekedés is. Ez amiatt történik, mert a baba emésztőrendszere még nem tudja 100%-ban feldolgozni az anyatejen és tápszeren túli ételeket. Ekkor sem kell megijedni, de az arányokat érdemes az anyatej/tápszer oldalára billenteni.

Fontos kiemelni, hogy a hozzátáplálás egy folyamat, ahol a szilárd étel egyre több és több teret kap az anyatej és tápszer mellett a napi étkezésben. Lehet, hogy a baba egymás után többször is kiköpi az ételt, ami nem azt jelenti, hogy nem áll még készen rá, sokkal inkább azt, hogy meg kell még tanulnia a rágást, nyelést, ami türelmet igényel. 

Mik segíthetnek a hozzátáplálás során?

Az etetőszék nélkülözhetetlen eleme a hozzátáplálásnak, ugyanis a babának függőleges helyzetben, biztonságban kell ülnie. Jó ötlet egy saját, nem törékeny pohár vagy csésze, amin gyakorolhatja a kortyolást, szájhoz emelést. Ugyanezt segíti a kiskanál is. Mivel még kevésbé kifinomult ilyenkor a mozgásuk, fontos, hogy olyan anyagból készüljön, ami nem sérti fel a fogínyét. A koszbalesetek kivédésére pedig az előke és az etetőszék alatti és környéki területek letakarás segíthet. Utóbbira kevésbé féltett vagy könnyen tisztítható textíliákat vagy azonnal kidobható újságpapírt is bevethetünk.

A nap mely szakaszában próbálkozzunk a szilárdabb ételekkel?

Tekintsünk úgy rá, mint egy leckére, ezért válasszunk olyan időpontot, amikor a baba kipihent, tud figyelni és tanulni. Ilyenkor kevésbé nyűgös és az fogékonyabb!

Mit adhatunk a babának?

A hozzátáplálást szakszokra kell bontani, de nem kell vasszigorral betartani. Ez a lista inkább mankó, aminek célja, hogy lássuk, nagyjából hogyan fejlődik a gyerek emésztése, milyen jellegű ételeket érdemes inkább a későbbiekre hagyni. Semmiképp se erőltessünk olyat, ami látszik, hogy nem tetszik a babának. 

Érdemes egyszerre egy vagy ugyanazon összetevőjű ételekkel próbálkozni 3-5 napig az anyatej mellé, így elkerülhető a gyomorrontás, és ha valamire allergiás a pici, szűkíteni tudjuk a lehetséges kiváltó okokat. 

A 12. hónaptól már bátrabbak lehetünk. Megjelenhetnek a citrusfélék, a hüvelyesek, a paradicsom, tenger gyümölcsei, többféle tejtermék, teljes kiörlésű gabonák, izgalmasabb fűszerek. Állagát tekintve is több játékosságot vihetünk az étkezésekbe. A rágás már gördülékenyebb, így gyümölcsből készült, hozzáadott cukor nélküli gumicukorral, keksszel, zabfalatokkal is kínálhatjuk a picit. Kattints és nézd meg 12 hónapos kortól javasolt organikus ételeinket!

Keresés