Mint minden weboldal, a biokids.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Mi az a BLW?

Mi az a BLW?

A BLW (=Baby-Led Weaning), azaz falatkás vagy igény szerinti hozzátáplálás során a hozzátáplálást nem kizárólag pépes-pürés, kanalazó módszerrel vezetjük be, hanem darabos ételekkel, falatkákkal, amit a kicsi választ ki. Mit jelent ezt részletesebben és miért jó? Olvass tovább! 

A BLW-módszer alapgondolata, hogy a kisbaba minden olyan információval érkezik a világra, ami a túléléséhez szükséges, míg az anya fejlett érzékelése megérti a baba ehhez kapcsolódó jelzéseit. Az igény szerinti, falatkás hozzátáplálás során a csecsemőnek nagyobb szabadság jut mind az ételek és azok formájának, állagának kiválasztásában, mind az evés környezetének meghatározásában.  Így az erőltetett étkezések helyett a baba jókedvűen, vidáman ismerkedik az ételekkel, miközben rágása, látása és motorikus képességei is fejlődnek.  


A falatkás, igény szerinti etetés módszere  

A klasszikus hozzátápláláshoz hasonlóan, a BLW módszeren alapuló etetést is érdemes két tejalapú étkezés közé időzíteni a napban. Az etetés során a szülő többféle alternatívát is mutat a babának, amik körül a baba dönti el, hogy melyik után nyúl. Fontos, hogy nem szabad a baba szájába tenni az ételt, neki kell kiválasztania és a szájához emelnie! A választható falatkák mindenképp kapjanak hőkezelést, hogy megpuhuljanak, akár zöldségről, akár gyümölcsről beszélünk. Bár utóbbinál elegendő lehet a gyümölcs héját és magjait eltávolítani, ha puha gyümölcsöt választunk. A hozzáadott ízesítőket, sőt, fűszereket kerüljük! 


Mik a BLW feltételei?  

  • A falatkás, igény szerinti hozzátáplálás egyik alapfeltétele a 6 hónapos kor, hiszen a legtöbb baba bél-és gyomorrendszere ekkorra érik meg arra, hogy a tejalapú táplálékokon túl mást is hasznosítani tudjon. Gyakran előfordul, hogy 7-9 hónapos kora körül kezd csak el érdeklődést mutatni az ételek felé. Amíg ez nem történik meg, kínálhatjuk, de semmiképp se erőltessük!  

  • A BWT egy másik feltétele a stabil ülés. Ha kitámasztással meg tudja tartani magát, az rendben van, de ha még nem tud függőleges törzzsel ülni, balesetveszélyes lehet az evés.  

  • Ha a baba érdeklődést fejez ki az ételek iránt, meg tudja fogni az ételeket és a szájához tudja emelni, majd kilökés helyett  megpróbálja megrágni, akkor elérkezett az idő a falatkás módszerhez. Bár a kilökés utalhat a nemtetszésére is.  


Gyakori aggodalmak a BLW módszerrel kapcsolatban 

A falatkás, BLW módszeren alapuló etetés során nem kell megijedni az öklendezéstől, mert egy éves kora alatt ez sokszor reflexszerű válaszreakció a darabos ételekre, ezzel tanítva meg a babát a rágásra és nyelésre. Persze soha ne hagyjuk egyedül a babát evés közben és figyeljük az öklendezés jeleit, körülményeit! Szintén nem kell aggódni amiatt, hogy a babának még nem nőttek ki a fogai. Fogínye segítségével is el tudja rágni a párolt, főtt, puha darabkás ételeket. Mivel az elején meglehetősen határozott reakciói lehetnek a kicsinek egy-egy étellel kapcsolatban, türelmesnek kell lenni a hozzátáplálás során. Eldobhatja, kiköpheti a választott ételt. Mindenesetre, ha allergiás reakciót nem mutat az adott ételre, érdemes pár nap vagy hét elteltével újra kínálni neki.  


A módszer előnyei 

Kutatások alapján a BLW-módszerrel hozzátáplált gyerekek kevésbé lesznek válogatósak, hamarabb kezdenek el változatosan enni és a rágást előbb megtanulják. A módszer által örömteli felfedezéssé válik az étkezés a kicsi szemszögéből, mely javítja a későbbi étkezéshez való viszonyát. A BLW módszerrel támogatjuk a kötődő nevelést, mely során a baba úgy válik fizikailag és pszichésen is önállóvá, hogy közben a mama reagál, válaszreakciókat küld a baba felé, ezzel segítve a bizalom kialakulását. 

Kedvet kaptál te is a BLW-hez? Webshopunkban többféle rágcsát is megtalálsz, amivel segítheted a pici rágását és motorikus készségeit!  

Cikkünk megírásához a blw.hu, a sablonmentes.blog.hu és a csaladinet.hu hívtuk segítségül.  

Keresés