Milyen kollagént válassz? Tények és tévhitek a kollagénről
A kollagén népszerűsége továbbra is töretlen. Rengeteg információt találsz róla az interneten, a kollagéntartalmú termékek széles kínálatáról nem is beszélve. Vajon mik a tények és tévhitek, amik a kollagént körüllengik? Mire jó és mire nem a kollagén? Milyen formában juttassuk be szervezetünkbe? Cikkünk ebben segít!
Mi az a kollagén?
Sokak számára meglepő módon, a kollagén szervezetünk legtöbb mennyiségben előforduló fehérjéje, ami nemcsak bőrünkben, de szöveteinkben, csontunkban, a porcokban, csontokban, inakban és izmokban is megtalálható. Aminósavakból épül fel és több mint 25 féle kollagén termelődik szervezetünkben, más és más feladatok ellátására specializálódva. 20-25 éves kor között sajnos a termelődés lendülete csökken, az évek előrehaladtával pedig egyre kevesebb lesz belőle.
Mire jó a kollagén?
Bőrünk száraz, nem vízalapú részének háromnegyede kollagénből áll, így nem meglepő, hogy a rugalmasságáért és fiatalságának megőrzéséért, hidratáltságáért felel, emellett a narancsbőr csökkentésében is szerepet vállal. A kollagén emellett jó az ízületi fájdalmak, gyulladások csökkentésére, segít az izomépítésben.
Mi csökkenti a kollagéntermelést?
A szervezet természetes kollagéntermelés-csökkenése mellett a stressz, dohányzás, kialvatlanság, dehidtratáltság, súlyingadozás, méreganyagok, cukor és UV-sugárzás tovább ront a helyzeten.
Hogyan pótolhatjuk a kollagént?
A különböző kollagént tartalmazó krémek, samponok nem tudják pótolni vagy serkenteni a kollagéntermelést. A kollagénmolekula ugyanis nagyságából adódóan nem tud beszívódni a bőr mélyebb rétegeibe, és kifejteni maximálisan a hatását. A retinol, peptidek és C-vitamin külső használata rá tudja beszélni a szervezetet a lendületesebb kollagéntermelésre.
Természetes úton 12-24 órán át főtt csontlevesekkel tudjuk kinyerni és bevinni, de ennek állandó előállítása körülményes és időigényes, vegánok és vegetáriánusok számára pedig elképzelhetetlen. Emellett a halak, tengeri alga és tojás fogyasztása is hasznos. A legegyszerűbb módja, ha vízben oldódó porok vagy italok formájában juttatjuk be a szervezetbe. Mivel nagyon nehéz megemésztenie a kollagént a szervezetnek, ezért érdemes hidrolizált kollagént választani, amit könnyebben megemészt a szervezet, vízben oldódik és így folyadék formájában jól felszívódik. Minimum 2-4 hónap folyamatos fogyasztása szükséges. Egyesek egy-egy kúra után ugyanannyi idő szünetet tartanak, míg mások megszakítás nélkül fogyasztják. Fontos, hogy sose forró italba keverjük és bőségesen fogyasszunk vizet mellé a nap során!
Hogyan használja fel a szervezet a bevitt kollagént?
Azt tudni kell, hogy bármit is viszünk be a szervezetünkbe, az ott hat, ahol a legnagyobb szükség van rá. Így hiába célunk a ráncok és narancsbőr visszaszorítása, ha a szervezetünk úgy érzi, hogy az ízületeknek, térdeknek vagy akár izmoknak van nagyobb szüksége rá, akkor oda fogja vezényelni tűzoltás céljából. Folyamatos szedésével, ha az első számú kollagénpótlásért kiáltó terület helyzete normalizálódik, egyre több hatóanyag jut a többi területre. Sajnos sokszor jelzés hiányában nem is tudunk róla, hogy hol van nagyobb szüksége a szervezetnek a kollagénre.
Bizonyos „kollagénkoktélok”, azaz hatóanyagkombinációk egy-egy terület kiemelt kollagénpótlására lehetnek nagyobb hatással. Az Amazonia Raw Collagen Glow terméke tengeri kollagént tartalmaz és C-vitamin tartalmának köszönhetően az anti-agingben számíthatunk rá inkább. Amazonia Raw Collagen Protein+ fermentált növényi fehérjepor tengeri kollagénnel társítva az emésztési problémák ellen hat, segít az izmok regenerálódásában és kötőszöveti védelemben. Ajánljuk azoknak, akik aktív sportolás mellett az anti-agingre is odafigyelnek. Az Amazonia RawFIT Collagen Build a kollagéntermelés serkentése mellett, támogatja a természetes kötőszöveti szerkezetet, a bőr funkcióit, segíti a csontokat és izmokat.