Mint minden weboldal, a biokids.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket.
Menü

Mit tegyek, ha kevés a tejem? Tejserkentő tippek szoptató kismamáknak

A szülés után talán a szoptatás a másik olyan téma, ami rengeteg kérdést vet fel és aggodalmat vált ki a kismamákból. Vajon lesz elég tejem? Ha nem, hogyan fogom tudni táplálni a kisbabámat? Rosszul csinálok valamit? Cikkünkben olyan praktikákat mutatunk be, amikkel fokozható a tejtermelés.

Laktózérzékenység és tejallergia csecsemőkorban

Így fokozd a tejtermelődést!

Fejéssel: Ha a kisbaba gyakrabban eszik, a szívása pedig erősebb, az serkenti a tejtermelődést. Sajnos viszont sok esetben változó a baba étvágya, így ingadozhat a tejtermelődés is. Az első két-három hónapban sok anyukánál a lefejtés lehet a megoldás. Ezzel kiürülnek a raktárak, ami további tejtermelésre serkenti a szervezetet, így beáll a folyamatos termelődés. Míg, ha nem feji le az anyuka, és a pici étvágya is ingadozó, előfordulhat, hogy mire kifogynak a tartalékok, nehezebben indul be a termelődés.

Gyakoribb etetéssel, cumizással: Előfordulhat, hogy a szoptatás alatt vagy végén már nem szív a baba, csak cumizza a mellbimbót. Érdemes ilyenkor hagyni neki, mert hiába nem eszik, ugyanazt az üzenetet közvetíti az agynak, mintha táplálkozna, ez pedig serkenti a termelődést. Ugyanez történik  gyakoribb etetés során is. Bár ilyenkor nem feltétlenül eszik a baba, a cumizás tejtermelő üzeneteket küld az agynak.

Ételekkel-italokkal: Az olyan magvak, mint mandula, kesudió, dió jó hatással vannak a tejtermelésre. Érdemes naponta fogyasztani egyiket, másikat. Sokan a gyógynövényeket tanácsolják, közülük is az édesköményből, csalánból, citromfűből és ánizsból készült gyógyteákat, illetve léteznek kifejezetten szoptatást segítő gyógyteakeverékek is. Vannak, akik a madártejre, ivólevekre, köménymaglevesre vagy gyümölcslevesre esküsznek. A zabot, kölest, árpát, rozst, málnát és datolyát is érdemes megpróbálni. Fontos a folyadékpótlás is, de mint mindenhol, itt is a mérték a kulcs! A túl sok folyadékbevitel is árthat a tejtermelődésnek. Az egészséges, kiegyensúlyozott, változatos és szélőségektől mentes táplálkozás szintén nagyon fontos tényező. A drasztikus fogyókúrát sem érdemes már a szoptatás alatt elkezdeni, mert az étkezési zavarok és megvonások a tejtermelést is lassíthatják.

Pihenéssel: Ahogy a sportolásnál, úgy a szoptatásnál sincs másképp a folyamat. A regeneráció, és esetünkben az újratermelődés kulcskérdése a pihenés. Bár csecsemő mellett nem a hosszas alvásidők jutnak eszünkbe, mégis fontos, hogy napközben is szánjunk időt a pihenésre. Akár olvasásra vagy filmezésre. Ha egész nap megállás nélkül pörög az anyuka, könnyebben leáll a tejtermelődése, akár már aznapra is. 

Masszírozással: A szoptatás előtt, és akár alatt, masszírozzuk át körkörös mozdulatokkal a mellet! Ez serkentően hathat a tejtermelésre és tej zsírtartalmára.

Sokszor lelki okok vagy kialvatlanság is állhatnak a tejapadás mögött, ezért érdemes ebből a szemszögből is megvizsgálnia a kismamának a problémát. A védőnők és családtagok lehetnek ilyenkor a kismama segítségére. 

Az ásványi anyagok és vitaminok megfelelő mennyiségű bevitele a szoptatás alatt is elengedhetetlen. Webshopunkban kifejezetten szoptató kismamák számára készült fehérje is kapható, ami a baba fejlődését és a kismama egészségét egyaránt támogatja. Ismerd meg az Amazonia Raw csokoládés fehérjeport!

Keresés