Mint minden weboldal, a biokids.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket.
Menü

Laktózérzékenység és tejallergia csecsemőkorban

Nemcsak a nagyokat, a piciket is sújtja a tejtermékkekkel kapcsolatos érzékenység, ami már egész pici korban is jelentkezhet. Mi a különbség a tejhez kapcsolódó allergiák között, hogyan vehetjük észre, és mit tehetünk ellenük? Olvass tovább és segítünk!  

Laktózérzékenység és tejallergia csecsemőkorban

Ha tejallergiáról beszélünk az a köznyelvben általában minden tejalapú allergiára, érzékenységre vonatkozik. Biológiailag viszont megkülönböztetünk tejfehérje- és tejcukor-allergiát. Előbbit tejallergiaként, utóbbit laktózérzékenységként tartják számon. Az allergia szervi forrása vagy okai eltérnek egymástól, de a tünetek hasonlóak. Kivizsgálással és tesztelésekkel tudjuk biztosan megnevezni az allergia típusát. Olvass tovább és segítünk abban, hogy meg tudd különböztetni őket, illetve azt is megtudhatod, hogy „kinőhetőek-e” ezek az érzékenységek!  


Mi a különbség a laktózérzékenység és tejfehérje-allergia között? 

Tejfehérje-allergia esetén  a szervezet rosszul reagál a tejfehérjére, ami tünetek széles skálájában mutatkozik meg. A tünetek között szerepelhet a véres széklet, légúti problémák úgy, mint asztma, köhögés, arcüreggyulladás. De a bőrön jelentkező ekcéma és kiütések mellett emésztési problémák is előfordulhatnak, a hasmenéstől kezdve a hányáson át egészen a székrekedésig. Esetenként magatartásban megnyilvánuló zavarok is jelentkezhetnek, például ingerlékenység vagy túlpörgés formájában. Ilyen esetekben mindenképp érdemes naplót vezetni az étkezésekről és utána megfigyelt tünetekről vagy azok hiányáról, illetve szakembert is fel kell keresni.  

Ha tejallergiát állapítanak meg a kivizsgálás során a babánál, akkor szigorú tejmentes diétával kell folytatni az etetést. Ha a kicsi még a szoptatás időszakában van, az anyukának kell tejmentes diétát követnie. Tápszeres babák esetén hidrolizált tápszerrel érdemes próbálkozni. Az allergia sok esetben kinőhető még a baba 3 éves kora előtt.  

Tejcukor-allergia esetén beszélünk laktózérzékenységről, ami a tejfehérje-allergiával ellentétben nem rossz immunválasz, hanem emésztési probléma. Ez örökölhető, de bélgyulladás vagy -fertőzés után is kialakulhat a szervezetben.  

A probléma forrása a szervezet alacsony laktáz enzim mennyisége, ami a tejcukor lebontásáért felel. Lebontás hiányában az végighalad a bélrendszeren, ahol a tejcukor megerjed. Az erjedés során jelentkezik a hasfájás, hasmenés, puffadás és görcs, de a súlyvesztés és sok sírás is jellemző tünet. Nem minden tejtermékben van laktóz -  főleg bizonyos sajttípusokra igaz ez -, de érdemes felkészülni a témában. A növényi tejtermékek mellett laktózmentes verziókkal vagy gyógyszerekkel is próbálkozhatunk. Ezek a gyógyszerek vagy cseppek lényegében plusz laktáz enzimet juttatnak be a szervezetbe, amik segítenek a szervezetnek a laktóz lebontásában. Tápszerek között már találunk laktózmentes verziót, illetve szoptatásnál a kismamának sem szabad tejtermékeket fogyasztania.  A laktózmentes termékek egyébként valójában nem laktózmentesek, hanem a gyógyszerekben és cseppekben található, tejcukrot lebontani képes laktáz enzimet is tartalmazzák, amik segítik az emésztést.  

A tejfehérje-allergiával ellentétben a laktózérzékenység valószínűleg nem múlik majd el, de ma már nagyon jó alternatívákat lehet találni, legyen szó a növényi alapú vagy laktózmentes termékekről, vagy akár a hiányzó enzim szájon át történő pótlásáról.  


Mit tehetünk, ha tejallergiás a pici?  

Mindenképp orvoshoz kell vele fordulni, aki a kivizsgálások során megállapítja, hogy tejcukor- vagy fehérje érzékenységről van-e szó. Laktózérzékenység esetén több lehetőségünk van a tejtermékek további fogyasztására, de tejfehérje-allergia esetén kizárólag a növényi alapú alternatívák jöhetnek szóba. Ha még szoptatás alatt kiderül az érzékenység, a kismamának is követnie kell a diétát, tápszer esetén pedig az allergia típusa alapján hidrolizált vagy laktózmentes tápszert adhatunk a picinek. 

Keresés